Forårsprojekterne står for døren

Havearbejde

Forår betyder gladere tider og mere livskvalitet for rigtig mange mennesker. Det kan dog også betyde, at man skal frem med arbejdshandskerne og have klaret en masse projekter. De varmere temperaturer betyder nemlig også ofte, at motivationen stiger lidt. Det er der selvfølgelig al mulig grund til at udnytte.

Måske skal man have skiftet lister i hele huset. Det kan også ske, at man skal have fjernet det gamle guldtæppe og lagt et trægulv. Generelt må det siges, at der kan være rigtig mange små og store projekter, som foråret kalder ekstra meget på.

Haveklar

Det er ikke kun indvendigt, at der kan være masser at gå i gang med. Er man husejer, er det måske også haven, som trænger til en tur. Efter en lang vinter, hvor man ikke har gjort ret meget, kan det nu igen være tid til at gå rigtigt i gang. Havearbejde kan dog også i nogle tilfælde virke uoverskueligt. Det kan være en udfordring at finde den rigtige motivation, så man i stedet ser det som en positiv udfordring.

Her handler det i mange tilfælde om, at man ikke gør det sværere, end det er. Man tager et grundigt kig på haven, og man skriver de ting ned, man gerne vil ahve kigget på. Måske kan man ikke nå det hele, og så må man i gang med at prioritere. Det kan også tænkes, at man ikke helt har et overblik over, hvor meget tid, man har til rådighed.

Defor kan det være fordelagtigt at gå lidt praktisk til værks. Man siger måske, at man har en bestemt sum penge, man kan bruge på sine haveprojekter. Samtidig har man en idé om, hvor meget tid man vil bruge på det. Derefter kan man sagtens have nogle andre projekter at gå i gang med, hvis man har overholdt sin tidsplan.

Social motivation

Hvis man har svært ved at finde den helt store motivation, så kan det sociale aspekt sagtens få en betydning. Det kan handle om, at man gør tingene mere sammen end hver for sig. Er man i et parforhold, er det altså mere motiverende, hvis man hjælper hinanden. Sommetider er det selvfølgelig nemmere, at tingene bare bliver gjort. Men er der tale om store projekter, er det federe at vide, at man ikke er alene om det.

Har man store børn, kan de måske også hjælpe lidt til. Selvom det måske ikke skal tage al deres fritid, er det sundt for dem at lære at hjælpe til.